Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Decyduj o swoje emeryturze – nie daj się wylosować do OFE

W każdej grze losowej o wygranej decyduje szczęście, które albo masz albo i nie. Podobnie jest w przypadku, kiedy sam nie wybrałeś otwartego funduszu emerytalnego i zostaniesz przydzielony do OFE podczas losowania ZUS. Jest naprawdę mała szansa na to, że poczujesz się jak zwycięsca i spokojnie będziesz czekał aż po przekroczeniu wieku emerytalnego, regularnie na Twoje konto będzie spływała wysoka emerytura. Tylko, że w przeciwieństwie do przegranej w grze losowej, w przypadku losowania do OFE możesz wygrać zanim rozpocznie się rozgrywka.

Nie oszukujmy się – lepiej samodzielnie wybrać OFE.  Aby to zrobić wystarczy teoretycznie w ciągu siedmiu dni od momentu rozpoczęcia pracy wybrać fundusz emerytalny. Teoretycznie, ponieważ jeżeli nie zrobimy w tym terminie ciągle mamy czas – losowanie OFE odbywa się 2 razy w roku i te daty – 22 stycznia i 22 lipca są kluczowe. Dopiero niepodjęcie decyzji w tym terminie zaowocuje automatycznym udziałem w losowaniu. Masz niezłe pole do popisu, aby sprawić, żeby Twoja emerytura byłą wysoka. Wybór pośród funduszy jest całkiem spory. Żeby być zorientowanym na rynku dobrze jest kontrolować ranking funduszy emerytalnych, które dostępne są w sieci. Pomimo tego, że nie zawsze są one obiektywne, zawsze możemy zaufać zestawieniom, które publikuje Komisja Nadzory Finansowego.

Emerytura powinna być na tyle wysoka, aby była puentą twojego życia, wisienką na torcie. Jest to czas, kiedy nie powinieneś martwić się finanse i tylko zasłużenie wydawać każdą złotówką, na którą zapracowałaś przez wcześniejsze kilkadziesiąt lat . Dlatego jeżeli chcesz, a by twoje pieniądze odpowiednio na siebie zarabiały i żeby Twoja emerytura byłą na poziomie europejskim świadomie wybierz otwarty fundusz emerytalny.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: