Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Emerytura pomostowa – co wniosła nowa ustawa?

Jak powszechnie wiadomo prezydent po wcześniejszym zawetowaniu, zdecydował się podpisać ustawę, która reguluje, jak funkcjonuje emerytura pomostowa.  Ustawa weszła w życie dziewiętnastego stycznia obecnego roku. Zaraz zobaczymy jakie wniosła zmiany.

Emerytura pomostowa dotyczy obecnie prawie dwieście osiemdziesiąt tysięcy osób. Na szczęście z czasem uprawnienia te maja całkowicie zniknąć, tak samo jak uprzywilejowane w tej kwestii zawody. W chwili obecnej emerytura pomostowa przestała obowiązywać, m.in. artystów, dziennikarzy, kasjerki kolejowe (w szczególności ta ostatnia praca jest bardzo stresująca i należało tym osobom skracać obowiązkowy okres pracy do emerytury), kierowcy ciężarówek (dziwne, że emerytury pomostowe nie obowiązują także kierowców taksówek…). Obecnie emerytura pomostowa będzie przyznawana osobom, które będą spełniać kilka warunków – po pierwsze muszą być urodzone po 1948 roku, przed pierwszym stycznia 1999 musiały przez co najmniej 15 lat pracować w warunkach określonych w ustawie i skończyć co najmniej 50 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn).

Emerytura pomostowa dla niektórych grup zawodowych zawiera mniej rygorystyczne wymogi – zarówno do wieku emerytalnego jak i liczby przepracowanych lat. Miejmy jednak nadzieje, że te ustępstwa niedługo znikną, tak samo jak emerytura pomostowa i każdy zawód będzie charakteryzował się takimi samymi regulacjami.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: