Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Fundusz emerytalny warty zaufania

Otwarty fundusz emerytalny, czyli w skrócie ofe wchodzi w skład trój-filarowego systemy emerytalnego, który został poddany reformie z początkiem roku 1999. Obowiązek wyboru ofe spoczywa na każdym, kto zatrudniony jest na umowę o prace i kogo pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie. Wielokrotnie jednak zdarza się, że gapowaci pracownicy zapominają, lub nawet nie wiedzą, że powinni samodzielnie wybrać dogodny dla siebie fundusz emerytalny.

Jeżeli fundusz emerytalny nie zostanie przez nas w porę wybrany, zostaje przeprowadzone losowanie przez ZUS. W wyniku takiego losowania delikwent zostaje automatycznie przydzielony do losowo wybranego otwartego funduszu emerytalnego. O tym, że należy wybrać swój fundusz emerytalny informuje Zus wysyłając pismo odpowiednio wcześniej przed losowaniem. Fundusz emerytalny powinniśmy wybrać w terminie nie dłuższym niż siedem dni od momentu zawarcia umowy z właścicielem firmy, w której pracujemy.

Przy podpisywaniu umowy z ofe należy także pamiętać o dwóch ważnych datach: 10 stycznia oraz 10 lipca. W tych terminach bowiem odbywa się losowanie ofe. W praktyce zatem jest tak: jeżeli nie dokonaliśmy wyboru do 7 dni po podpisaniu umowy z pracodawcą, nadal mamy czas, aby wybrać odpowiedni otwarty fundusz emerytalny, pod warunkiem, że wyboru dokonamy przed datą obu terminów losowania.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: