Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Fundusze inwestycyjne na dzisiejszym rynku finansowym

Boom na fundusze inwestycyjne, który miał miejsce jeszcze kilka lat temu, powoli się stabilizuje. Chwiejność i niestabilność rynku wiąże się nieuchronnie ze stratami dotyczącymi dziedziny rynku jaką są fundusze inwestycyjne, a co za tym idzie, z mniejszym zainteresowaniem tego typu formą zarabiania pieniędzy.

Podstawowym błędem mniejszych inwestorów jest niewłaściwe podejście do tematu funduszy inwestycyjnych. Często bowiem, są one mylnie porównywane do lokat bankowych. W odróżnieniu od tych drugich, poziom zysku może być znacznie większy, ale również strata może być znacząca. W momencie kiedy zwrot lokaty w wysokości 100 % wpłaconego kapitału gwarantowany jest poprzez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, fundusze inwestycyjne są jak balansowanie na cienkiej linie.

Z zasady obroty środkami własnymi w ramach funduszy inwestycyjnych są proste. Opierają się bowiem na obserwacji zachowań giełdowych. Jednakże, rozsądny inwestor powinien posiadać plan długoterminowy i sięgać poza ramy danej sesji giełdowej. W praktyce wygląda to tak, że inwestor śledzi dokładnie tendencje rynku, kierunek w jakim podąża rynek, historię wzrostów i spadków dochodzącą nawet do kilku lat wstecz. Wybierając konkretny fundusz, warto dokładnie przyjrzeć się sposobowi zarządzania, obranym strategiom inwestowania i możliwym zagrożeniom.

fot. Wikimedia

Dodatkowe informacje o funduszach pozwalają nam łatwiej przebrnąć przez proces wyboru tych właściwych. Możemy je uzyskać u doradców, którzy będą inwestowali nasze pieniądze, jak również znaleźć samodzielnie.

Dobry fundusz inwestycyjny to taki, który utrzymuje się stabilnie na rynku. Idealnym byłby taki, który podczas wzrostów na rynkach wypracowuje największe zyski, zaś podczas spadków straty są minimalizowane. Jednakże w chwili obecnej, przy dużej niestabilności rynkowej takie sytuacje mogą się okazać dalekie od rzeczywistości. Warto zatem sprawdzać wykresy wzrostów i spadków danego funduszu, analizy techniczne i wskaźniki, które w łatwy sposób znajdziemy w internecie. W oparciu o opracowane dane będziemy mogli spać spokojniej wiedząc, że nasze pieniądze będą spokojnie zarabiać dla nas.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: