Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

III filar emerytalny – jak efektywnie oszczędzać na swoją emeryturę

Co jest potrzebne do tego, by III filar emerytalny był trwały? Konsekwencja. Dlatego decydując się na III filar, czyli nieobowiązkowe ubezpieczenie dzięki któremu emerytura może być większa. Ale żeby Twoje pieniądze na przyszłość zostały zbudowane na mocnych filarach – trzech filarach.

III filar emerytalny może przyjąć wiele form. Wybierając ubezpieczenie w ramach tej opcji mamy do wyboru takie polisy jak polisa ubezpieczeniowa, polisa na życie, polisa bezterminowa i polisa z funduszem inwestycyjnym. Jeśli lubimy być zabezpieczeni ze wszystkich stron to III filar ubezpieczeń powinien przybrać kształt ubezpieczenia na życie. Ta forma gwarantuje, że nawet w przypadku naszej śmierci rodzina (lub osoba wybrana) otrzyma odszkodowanie, które będzie dla niej zabezpieczeniem. Tak zbudowany III filar emerytalny trzeba jednak budować bardzo systematycznie. Trzeba się również przyjrzeć zapisom w umowie – możliwe, że na przykład jeśli wstrzymamy składki na bardzo drugi czas, wówczas nasze składki mogą całkowicie przepaść. Taki już urok ma III filar. Jest to bowiem ubezpieczenie dobrowolne i żeby je opłacać musisz to robić z zarobionych przez siebie pieniędzy. O ile I i II filar odprowadzane są z zarobku brutto (tak więc nie ponosisz bezpośrednich kosztów), o tyle na III filar emerytalny składki odprowadza się z zarobków netto,więc tych, które realnie dostajesz na konto lub gotówką. Kolejnym wyborem będzie to czy chcemy, by nasze pieniądze były inwestowane agresywnie czy łagodnie. Tutaj musimy już zdecydować zgodnie z naszymi zarobkami i nastawieniem do pieniądza.

Oszczędzanie jest dobre. Powinniśmy się tego nauczyć jak najprędzej. Decyzja, by zacząć odkładać na III filar może być pierwszym krokiem do tego, by zacząć umiejętnie oszczędzać. Oszczędzając nigdy nie będziesz żałował, że poświęciłeś na to czas i pieniądze. Przecież wszystko zwróci się z nawiązką.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: