Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Indywidualne konto emerytalne – ile można zarobić?

Indywidualne konto emerytalne to opcja trzeciego filaru, nie cieszy się zbyt dużą popularnością pomimo wyraźnych zalet – m.in. możliwość ominięcia podatku belki. Z mojej perspektywy jedynym rozsądnym wytłumaczeniem jest to, iż wydaje się ono polakom nieopłacalne? Ale czy tak jest naprawdę? Zobaczmy, ile mogą zaoszczędzić Ci, którzy zdecydowali się na indywidualne konto emerytalne.

Indywidualne konto emerytalne
charakteryzuje się różnymi sposobami inwestowania. I to właśnie od opcji, na jaką się zdecydujemy zależy stopa zwrotu z inwestycji. Zacznijmy jednak od podstawowych elementów, od których zależy opłacalność IKE: wysokość opłat za obsługę, opłat za osiągane zyski, długość okresu oszczędzania, rentowność instytucji, której powierzyliśmy swoje oszczędności oraz  inflacja. Niestety większość z wymienionych elementów zmienia się w jednostce czasu, poprzez co nie możemy uwzględniać ich przy szacowaniu kosztów. W swoim przykładzie sytuacje, kiedy decydując się na indywidualne konto emerytalne zakładamy, że nie chcemy szaleć, natomiast mieć pewność zysk – stąd przyjmuję najniższe możliwe oprocentowanie czyli 3,5 i zakładam, że wypłacamy symboliczne pięćdziesiąt zloty raz w miesiącu. Zakładam, że będę oszczędzał 30 lat. Aby uprościć swoje obliczenia (dzisiaj mam coś leniwy dzień) przyjmuję, że wpłatę dokonujemy jednorazowo raz w roku.  Czyli jeżeli wpłacimy raz w roku sumę w wysokości 600 zł i przyjmiemy hipotetyczna inflacje na poziomie 2,5% wypłacimy po 30 latach 49 600 zł.

Czy jest to dużo? Myślę, że całkiem nieźle… na indywidualne konto emerytalne w tym okresie wpłacimy ponad trzy razy mniej – 18 tys.zł. Ale należy wziąć pod uwagę, że więcej możemy zyskać otwierając zwykłe konto oszczędnościowe (5-6% w skali roku) nawet jeżeli odliczymy podatek belki.

1 Komnatrz do Indywidualne konto emerytalne – ile można zarobić? »»

Opinie i komentarze

  1. Kinga
    Comment by Kinga | 2013/03/05 o 16:34:39

    Indywidualne konto emerytalne to obecnie niemalże konieczność. Niestety sytuacja I i II filaru emerytury nie jest korzystna i nic nie zapowiada, by to się miało zmienić. Dlatego też, liczenie na spokojne życie na emeryturze za świadczenia z ZUS i OFE jest dość mało racjonalne. Z tego też względu warto indywidualnie zacząć odkładać pieniądze na swoją emeryturę. Jest to sposób, który może zapewnić dość znaczny dodatek do emerytury standardowej i tym samym ułatwić emerytowi życie.


Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: