Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Informacje dla podróżnych, czyli gdzie zatrzymać się w trasie

Każdy z nas od czasu do czasu podróżuje. Często spotkać możemy ludzi, którzy właściwie tylko tym się zajmują. Jeżdżą więc z miejsca na miejsce jak niespokojne dusze i nigdzie nie mogą zostać na dłużej.
Drugą kategorię podróżników stanowią osoby udające się od czasu do czasu na przeróżne wycieczki. Czy to te wakacyjne, czy też niezwiązane z wakacjami. Oni także nie mogą zagrzać miejsca i robią wszystko by zwiedzić jak najwięcej interesujących miejsc.

hotel

Trzecia kategoria podróżnych, to osoby wyjeżdżające w dalekie trasy w ramach pracy i zarobku. Często są to różnego rodzaju biznesmeni oraz kierowcy pracujący w pocie czoła na to, by wyżywić rodzinę.
Ostatnią grupę stanowią studenci i inne osoby uczące się, które poszukują tanich miejsc do wypoczynku i noclegu.

Każdy z tej grupy ludzi od czasu do czasu korzysta zatem z uroków hoteli, zajazdów, moteli, woteli i hosteli. Co zatem charakteryzuje te obiekty?

Hotel – wchodzi w skład infrastruktury turystycznej i świadczy odpłatne usługi noclegowe (głównie krótkookresowe). Hotel musi dysponować co najmniej 10 pokojami i oferować pełen zakres usług związanych z pobytem turystów. Hotelom przyznawane są tak zwane gwiazdki w zależności o standardu usług i wyposażenia oraz lokalizacji. Dzisiaj jednym z najpopularniejszych małych obiektów tego typu jest hotel przy autostradzie a2 (Blue).

Zajazd – pełni funkcję miejsca spotkań i zabaw oraz domu zajezdnego dla podróżnych. Do XVIII wieku zajazdy stawiano przy głównych drogach, często na ich rozstajach i przedmieściach miast, na rynkach miasteczek oraz we wsiach. Do dzisiejszych czasów zachowały się nieliczne prawdziwe zajazdy i karczmy.

Motel – świadczy usługi hotelarskie przy często uczęszczanym szlaku komunikacyjnym. Oferta motelu skierowana jest głównie do osób zmotoryzowanych. Najczęściej motel możemy spotkać na obrzeżach miast i wzdłuż dalekich tras, obok przejść granicznych czy skrzyżowań ważnych dróg. Motele często położone są blisko stacji benzynowych, dysponują dużym i strzeżonym parkingiem, posiadają minimum 10 pokoi i świadczą usługi gastronomiczne.

Wotel – jest de facto motelem i świadczy usługi hotelarskie przy uczęszczanym szlaki komunikacyjnym. Niestety nie spełnia wymogów prawno-formalnych i nie może stosować nazwy motel. Dlatego też w swojej nazwie Wotel używa odwróconej litery M.

I wreszcie hostel – to niedrogie miejsce zakwaterowania o standardzie różniącym się od hotelu (głównie ilością miejsc w pokojach, współdzieleniem kuchni czy łazienki oraz łóżkami piętrowymi w pokojach). Najczęściej goszczą tu studenci z różnych krajów. W hostelu wynajmujemy łózko, a nie pokój. Dzisiejszy standard dla hostelu to darmowy internet, proste śniadanie, wspólny pokój dla gości z telewizorem i otwarta całą dobę recepcja.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: