Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Kalkulator emerytalny – dlaczego warto z niego korzystać?

Kalkulator emerytalny jest prostym narzędziem internetowym, dzięki któremu w ciągu kilku minut obliczymy przybliżoną wartość naszej przyszłej emerytury. Wartość ta jest tym bardziej dokładna, im więcej lat przepracowaliśmy i znamy dokładnie wartości liczbowe, które są niezbędne przy wykonywaniu obliczeń.

Kalkulator emerytalny
daje możliwość obliczenia wysokości emerytury zarówno z ZUS jak i z OFE. Warto jednak podkreślić, że wysokość naszych przyszłych świadczeń z tzw. drugiego filara może znacznie odbiegać od rzeczywistej wartości, gdyż kalkulator emerytalny przyjmuje średnią stopę zwrotu z inwestycja dla danego funduszu, z czego stopa ta często zależy od okresu, gdyż nie zawsze inwestycje OFE są tak samo trafne. W przypadku emerytury z ZUS kalkulator emerytalny oblicza jej wysokość na dzień obecny, czyli bez uwzględnienia inflacji. Jest to tyle ważne, że nie określa on rzeczywistej wartości emerytury, lecz jej siłę nabywczą.  Oznacza to, że nawet w sytuacji, kiedy ceny w Polsce  zmniejszą się kilkakrotnie (jest to oczywiście mało prawdopodobne:) nasza emerytura także ulegnie pomniejszeniu.

Kalkulator emerytalny jest narzędziem o tyle praktycznym, gdyż spełnia funkcję uświadamiającą – kiedy zobaczymy, jak niska będzie prawdopodobnie nasza emerytura, znacznie szybciej zdecyduje się na zainwestowanie w trzeci filar.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: