Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Losowanie funduszu emerytalnego – a ty już wybrałeś?

Jeśli jeszcze nie wybrałeś OFE, a pracujesz już dłużej niż tydzień, to teoretycznie czeka Cię losowanie funduszu emerytalnego. Jest jeszcze druga szansa. ZUS przypomni Ci, że masz ostatnia i to na prawdę ostatnią szansę wybrać OFE. Jeśli tego nie zrobisz, to losowanie funduszu emerytalnego Cię nie ominie. Co w takiej sytuacji? Czy w momencie przydzielenia Ci OFE kończy się Twój wpływ na emeryturę?

Oczywiście nie kończy się. Żyjemy w kraju demokratycznym, a obowiązujące przepisy emerytalne zakładają, że raz na dwa lata zmiana OFE jest bezpłatna. Bo OFE możesz zmienić w każdej chwili, przy czym opłata w ciągu pierwszego roku przynależności do OFE sięga niemal 200 zł, w drugim spada poniżej 100 zł, ale najbardziej warto zmienić OFE po dwóch latach przynależności do funduszu. Taka wiedza pozwoli Ci realnie i spokojnie zdecydować o tym, co zrobić, jeśli losowanie funduszu emerytalnego przydzieliło Ci fundusz, do którego nie chcesz należeć. Jeśli wiec już popełniłeś ten błąd i nie wybrałeś samodzielnie OFE, to nie załamuj rąk, jeszcze wszystko da się „naprostować”. Już więcej nie przytrafi Ci się losowanie funduszu emerytalnego (pamiętaj, stało się to na Twoje własne życzenie), to zawsze możesz ten błąd naprawić. I tylko od Ciebie będzie zależało, czy zrobisz to od razu (za opłatą), czy poczekasz dwa lata i bezpłatnie przeniesiesz pieniądze z jednego OFE do drugiego.

Otwarte Fundusze Emerytalne walczą o klienta, dzięki czemu przypominają mu o potrzebie wybrania odpowiedniego OFE zawczasu. Postaraj się pamiętać, że wybór OFE powinien być Twoją decyzją, nie powinien być dziełem przypadku. Miej świadomość, że masz wpływ na kształt Twojej emerytury.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: