Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Metamorfoza rynku oświetlenia w Polsce

Pięć lat temu Główny Urząd statystyczny opublikował badania, które pokazały, że polski rynek oświetlenia był wart 2,2 mld zł. A jak wygląda on obecnie?

W najbliższym czasie rynek oświetlenia w Polsce przejdzie ogromną metamorfozę – za niespełna 16 miesięcy z rynku mają zostać wycofane standardowe żarówki i wielu producentów, jeżeli nie poszerzy swojej oferty będzie musiało zrezygnować z polskiego rynku zbytu. Jest to o tyle ciekawe, że w Polsce ponad 85% źródeł światła stanowią właśnie standardowe żarówki. Oświetlenie innego typu – jak świetlówki kompaktowe czy halogeny energooszczędne stanowią jedynie kolejne pięć procent (intryguje mnie, co stanowi resztę, ponieważ nie znalazłem takiej informacji – czyżby pomimo tego, że żyjemy w XXI wieku były to świecie albo lampy naftowe;). Oczywiście w najbliższym czasie proporcje zostaną całkowicie odwrócone – już teraz widać, że lampy i oprawy LED cieszą się coraz większą popularnością, a coraz więcej osób decyduje się na znacznie droższe świetlówki kompaktowe niż na zwykłe żarówki.

W chwili obecnej wartość rynku oświetlenia w Polsce wynosi ponad 4 mld zł jest to łakomy kąsek dla producentów oświetlenia. Łakomy, ale czy do złapania – przeprowadzone na początku roku badania, pokazały, że ponad 30% Polaków nie wie, że zwykłe żarówki można zastąpić energooszczędnymi…

1 Komnatrz do Metamorfoza rynku oświetlenia w Polsce »»

Opinie i komentarze

  1. Czytelnik
    Comment by Czytelnik | 2011/08/13 o 22:59:22

    Jak zgadnąć jaka jest data publikacji artykułu?!?


Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: