Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Oszczędzanie

Oszczędzać powinien każdy. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłe wydatki i potrzeby. Dlatego pozostawienie pewnych środków pieniężnych na czarną godzinę jest tak ważne w naszym życiu.

Najważniejsza w oszczędzaniu jest wytrwałość i konsekwencja. Jeśli np. powiemy sobie, że co miesiąc odkładamy choćby 100 złotych, powinniśmy się tego trzymać. Może po dwóch czy trzech miesiącach oszczędności nie będą piorunujące, ale po wytrwałym odkładaniu przez kilka lat i ponadto lokowaniu oszczędności na koncie lub w funduszu inwestycyjnym może przynieść całkiem pokaźną kwotę. Ludzie oszczędzają nie tylko dla siebie. Wielu rodziców już od najmłodszych lat swoich pociech przeznacza pewna część swoich środków na zapewnienie im przyszłości. Założenie dla dziecka specjalnego konta oszczędnościowego jest dobrym pomysłem. Pieniądze uzbierane przez lata mogą następnie być wykorzystane na zakup czy wynajem mieszkania, lub choćby opłatę za studia naszego dziecka.

Oszczędzanie z drugiej strony to nie tylko wyznaczenie określonej sumy, którą odkładamy. To także oszczędne gospodarowanie bieżącymi środkami, nauczenie siebie i rodziny jak wydawać tyle ile trzeba i na to, co konieczne. Czasem pozornie oszczędzając, tracimy jeszcze więcej. Doskonałym przykładem są zakupy w hipermarketach czy discountach, gdzie kupujemy produkty w promocyjnych cenach, lub po obniżce. Nierzadko takie artykuły nie spełniają naszych oczekiwań, więc musimy kupić jeszcze raz, tym razem produkt wyższej jakości. I tym sposobem płacimy dwa razy.

Oszczędzanie to także poczynienie planów przyszłych wydatków i wpływów, oszacowanie kosztów życia itp. Gdy wiemy ile mniej więcej wydamy, oraz ile jesteśmy w stanie zarobić, łatwiej jest zaplanować sumę, którą możemy przeznaczyć na oszczędności. Co ważne, mamy tez pewnego rodzaju plan, którego należy się trzymać podczas podejmowania codziennych decyzji dotyczących zakupu dóbr czy usług.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: