Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Otwarty fundusz emerytalny – podstawowe informacje dla każdego laika

Fundusz emerytalny, z którym Państwo z pewnością spotkaliście się wielokrotnie także pod skrótem OFE, jest częścią kapitałową polskiego systemu emerytalnego. Istotą funduszu emerytalnego jest zbieranie i inwestowanie pieniędzy wpłacanych przez członków, aby mogły one zostać w późniejszym czasie przeznaczone na emeryturę. Otwarty fundusz emerytalny powiększa pulę składkową dzięki stałemu otrzymywaniu pieniędzy od ZUSu.

Fundusz emerytalny przyjmuje comiesięcznie od ZUS 7.3 % z naszej całkowitej składki na ubezpieczenia społeczne. Składka ta zależy rzecz jasna od wysokości zarobków, to z kolei ma bezpośredni wpływ na wysokość naszych świadczeń emerytalnych. Obowiązek przynależenia do OFE dotyczy osób, które są objęte ubezpieczeniem społecznym i urodziły się po 1969 r. Otwarty fundusz emerytalny może także być przydzielony losowo tym, którzy w porę się na jakiś nie zdecydowali.

Tutaj warto się zatrzymać i wspomnieć o istotnej kwestii, jaką jest wybór właściwego OFE. Taka decyzja waży na naszym przyszłym życiu i ma decydujący wpływ na wysokość emerytury. Fundusz emerytalny koniecznie musimy wybierać świadomie, a nie pod wpływem jakiegoś nagłego impulsu. Tylko przemyślane decyzję będą mogły w przyszłości przynieść nam materialne korzyści.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: