Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Przeniesienie środków emerytalnych – skąd dokąd?

Każdy przyszły emeryt powinien wiedzieć, że istnieje taka możliwość w zarządzaniu oszczędnościami jak przeniesienie środków emerytalnych. Jeśli spotkało Cię losowanie funduszu emerytalnego lub chcesz zmienić PPE na IKE to przeniesienie środków emerytalnych jest opcją właśnie dla Ciebie. Twoja emerytura to Twoje pieniądze. Naprawdę możesz zdecydować jak będą zarządzane.

Emerytura Polaka, a w zasadzie to co ją stworzy, kształtuje się następująco: I filar, czyli ZUS jest obowiązkowy i nie mamy wyboru. ZUS jest tylko jeden. II filar – otwarty fundusz emerytalny. Też jest obowiązkowy, ale tu możemy wybierać spośród blisko16 funduszy. I na koniec III filar – oszczędzanie nieobowiązkowe. Tutaj wybór sposobów oszczędzania jest największy: Indywidualne konta emerytalne, pracownicze programy emerytalne, fundusze inwestycyjne, czy grupowe ubezpieczenie na życie. Jeśli planujemy przeniesienie środków emerytalnych to dotyczyć może ono tylko II i III filaru. II filar można zmienić w każdej chwili odpłatnie, a nieodpłatnie co dwa lata. Przyjrzyjmy się III filarowi, który daje najwięcej możliwości wyboru. Załóżmy, że pracujesz w firmie, która prowadzi Pracowniczy Fundusz Emerytalny. Co się dzieje, kiedy zmieniasz pracodawcę? Kiedyś było tak, że Twoje środki zostałyby „zamrożone” na koncie poprzedniego pracodawcy. Ty nie mógłbyś dalej opłacać składek. Teraz jest inaczej. Zmieniasz pracę i chcesz zastąpić PPE czymś innym. Oczywiście, możesz to zrobić wybierając na przykład IKE. Taka decyzja kończy się właśnie tym, że dokonane zostaje przeniesienie środków emerytalnych z jednego konta na drugie. Już nikt nie zamrozi Twoich pieniędzy. Nadal będziesz mógł odprowadzać składki co w przyszłości zaowocuje większymi funduszami, jakimi będziesz dysponować na emeryturze.

Jak się okazuje pieniądze, z których powstanie nasza emerytura nie muszą być ani „mrożone”, ani „blokowane”. Zmiana funduszu emerytalnego czy PPE na IKE może się okazać bardzo pozytywna. Pamiętaj jednak, że wszelkie decyzje związane z pieniędzmi należy podejmować z rozwagą.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: