Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Rodzaje systemów emerytalnych

System emerytalny – wszyscy wiedzą, że istnieje, ale nikt nie zastanawia się, jak powstał, czym dokładnie jest i jakie są jego rodzaje. Będą to tematy moich kolejnych wpisów. Dzisiaj zajmiemy się wytłumaczeniem pojęcia.

System emerytalny definiuje sposoby  organizacji oraz wypłacania emerytur w danym państwie. Każdy kraj  stara się stworzyć swój system emerytalny oparty na doświadczeniach poprzedników i dopasowany do trendów na rynku finansowym i gospodarczym. Najogólniej system emerytalny można podzielić na dwa rodzaje. System repartycyjny polega na tym, ze od osób pracujących pobierane są składki, które idą na świadczenia obecnych emerytów. Jego największą wadą jest to, że w przypadku starzejących się społeczeństw, a takimi są wszystkie społeczeństwa europejskie,  wymusza to stopniowe zwiększanie środków przeznaczanych na emerytury.  System emerytalny w wersji kapitałowej opiera się na indywidualnych kontach emerytalnych, na których mieszkańcy danego Państwa odkładają swoje oszczędności. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest mieszanie obu rodzajów systemów emerytalnych i tworzenie na ich podstawie wyjątkowych bytów.

System emerytalny pomimo tego, że zazwyczaj opiera się na dwóch modelach, może przyjmować bardzo różnorodne formy. Aby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się różnicom pomiędzy sposobami przyznawania emerytur w państwach europejskich.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: