Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Stopa bezrobocia spada – dowiedz się, w których województwach jest najwięcej pracy

Szanse na zatrudnienie w Polsce rosną. Według statystyk GUS w ostatnim roku z urzędów pracy ubyło 1,2% bezrobotnych. W skali kraju to może niewielka zmiana, ale niektóre województwa radzą sobie zdecydowanie lepiej od innych. Sprawdź, czy twój region daje szansę na zatrudnienie.

 

2013 był pod wieloma względami dobrym rokiem dla polskiej gospodarki. Rozwój rynku pozwolił na utworzenie nowych miejsc pracy w prosperujących branżach i regionach. Jak czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, miniony rok zaczynaliśmy z bezrobociem na poziomie 14,2%, dziś wynosi ono już tylko 13%. Jest szansa, że w 2014 będzie nadal spadać, ale nie wszyscy mieszkańcy Polski odczują to w równym stopniu.

 

Gdzie wzrosły szanse na zatrudnienie?

 

Pierwsze na liście regionów z rosnącymi perspektywami na pracę jest województwo zachodniopomorskie. Spadek stopy bezrobocia na koniec roku wynosi tutaj aż 2,6%. Na drugim miejscu warmińsko-mazurskie – zarejestrowało 2,1% mniej bezrobotnych, ale nowe miejsca pracy to w tym regionie kropla w morzu potrzeb. W  2013 aż 20,3% mieszkańców Warmii i Mazur zarejestrowanych było w urzędach pracy. Tym samym, województwo znalazło się na pierwszym miejscu najbardziej zagrożonych bezrobociem obszarów Polski.

 

Zrównoważony rozwój rynków pracy

 

Dobre wyniki odnotowały między innymi województwa: opolskie, lubuskie oraz kujawsko-pomorskie. Spadek stopy bezrobocia w dwóch pierwszych wyniósł 1,7%, co plasuje je na trzecim miejscu w tabeli krajowych statystyk. Kujawsko-pomorskie z wynikiem 1,6% spadku jest tylko o jedną dziesiątą dalej. To dobra wiadomość, zważywszy na fakt, że mieszkańcy tego województwa zaczynali rok z bezrobociem na poziomie 19%. O wiele lepiej sytuacja wyglądała na Dolnym Śląsku i Pomorzu. W styczniu bez pracy pozostawało tam 14,3% obywateli, z końcem roku stopa bezrobocia spadła aż do 12,8% w województwie pomorskim i 12,9% w dolnośląskim.

 

Niewielkie postępy

 

Nad kreską znalazło się także województwo lubelskie. Tam na początku roku zatrudnienia poszukiwało 15% chętnych do pracy, dziś jest to już tylko 13,2%. Dokładnie tyle samo odnotowało łódzkie, choć względem początku roku spadek wynosi tam już tylko 1,1 punktu. Większe szanse na prace są także w świętokrzyskim – stopa bezrobocia spadła z 16,9% do 15,8%. W skali kraju są to może niewielkie zmiany, ale dla mieszkańców regionu z pewnością odczuwalne.

 

Poniżej 1% odnotowały tylko woj. śląskie i mazowieckie. Biorąc jednak pod uwagę sytuację wyjściową w tych regionach, wcale nie są to takie złe wyniki. Na Śląsku bez pracy jest tylko 11,1% mieszkańców, a w okolicach Warszawy równo 11%.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Grafton. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy w województwie Świętokrzyskim:

http://www.grafton.pl/oferty-pracy/swietokrzyskie/

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: