Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Wcześniejsza emerytura dla artystów

Do 2008 roku wcześniejsza emerytura obowiązywała artystów. Ich zawód kwalifikował się jako praca w szczególnych warunkach – nic w tym dziwnego, przecież pracowali w wypełnionych dymem pracowniach i musieli stosować różnego rodzaju używki, aby móc stworzyć coś, za co dostanę odpowiednie wynagrodzenie.

Jeżeli artysta chciał, żeby przysługiwała mu wcześniejsza emerytura (niestety wcześniejsza emerytura nie obowiązuje artystów od początku 2009 roku) musiał zacząć od odnalezienia swojego zawodu na specjalnej liście zawodów uprawnionych, którą przygotowało Ministerstwo Pracy. Wcześniejsza emerytura obowiązywała artystki, które jako artystki pracowały przez co najmniej półtorej dekady, a jednocześnie ich łączny staż pracy wynosił dwie dekady, a wiek emerytalny osiągnęły nie później niż pięć lat po przerwaniu aktywności zawodowej (oznacza, że wcześniejsza emerytura przysługiwała artystkom, którą swoją karierę zawodową rozpoczęły w wieku 35 lat – cóż najwyraźniej studia na ASP mogą być naprawdę długie).

Co ciekawsze, w przypadku artystów wiek emerytalny różnił w zależności od „specjalizacji” – wcześniejsza emerytura tancerce przysługuje, po ukończeniu czterdziestu lat, treserce zwierząt drapieżnych pięć lat później, natomiast pianistce czy aktorce dopiero po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: