Portal Biznesowy

Ekonomia Gospodarka Marketing Nieruchomości Inwestycje

Wpływ stawek WIBOR na koszty kredytu hipotecznego

Osoby decydujące się na wieloletni kredyt pod hipotekę nieruchomości muszą mieć świadomość tego, czym jest WIBOR, z którym biorąc kredyt na pewno będą miały do czynienia.

Wysokość kosztów kredytu, a WIBOR

WIBOR jest związany z wysokością oprocentowania pożyczek na naszym krajowym rynku bankowym. Banki doliczają prowizję w wysokości około 1-2%, oraz stawkę WIBOR do oferowanych przez siebie usług. Wysokość tych dwóch stawek to wielkość oprocentowania kredytu.

Dziś wszelkie kredyty mieszkaniowe, kredyty hipoteczne i inne są dla kredytobiorców tanie. Jest to spowodowane właśnie niskimi stawkami prowizyjnymi i WIBORu. Biorąc kredyt nie mamy jednak pewności, że po jakimś czasie stawki nie wzrosną, przez co nasza miesięczna rata może być dla nas znacznie większym wydatkiem. Przyglądając się tabeli z zawartymi stawkami WIBOR możemy zauważyć, że jest on na najniższym poziomie od bardzo wielu lat. W tym momencie oscyluje w granicy 1,70%. Warto mieć na uwadze, że w latach poprzednich jego wysokość potrafiła przez długi okres czasu znajdować się na poziomie 4-5%, co może w znaczący sposób podnieść koszt naszego kredytu.

Zalety niskich stawek WIBOR. Wady ich wzrostu

W momencie, gdy stawki są niskie nasza zdolność kredytowa podczas obliczania jej przez bank, na pewno będzie wyższa. Z jakiego powodu? Chodzi o to, że rata kredytu przy niższym oprocentowaniu będzie niższa. Niższa rata, to mniejszy koszt miesięczny dla kredytobiorców. Dzięki temu osiągając mniejsze zarobki można wziąć większą kwotę kredytu. Problem zaczyna się, gdy stawki wzrastają. W tym momencie zwiększa się oprocentowanie zaciągniętego kredytu. Zwiększona rata może znacząco utrudniać funkcjonowanie domowego budżetu, dodatkowo świadomość, że musimy spłacić większą kwotę kredytu może doprowadzać do depresji.

hipoteka

Prosty przykład. Kredyt mieszkaniowy w wysokości 250-300 tys. złotych, wzięty przy dzisiejszych stawkach WIBOR-u. W momencie zwiększenia stawek do poziomu 4,5-5%, rata takiego kredytu może wzrosnąć nawet o 500 zł w zależności, na jaki okres czasu kredytobiorcy się zadłużyli. Warto, dlatego mieć jakieś pojęcie o tym, czym jest WIBOR i świadomość, że w każdym momencie jego wysokość może ulec zmianie. Jeżeli ulegnie obniżeniu to dobrze. Gorzej, jeżeli jego wartość wzrośnie. Biorąc nawet najtańszy kredyt mieszkaniowy oferowany na rynku trzeba wziąć pod uwagę to, że stawka WIBOR-u na poziomie 1,70% nie ulegnie już prawdopodobnie wielkiej obniżce, a stopniowo może zacząć wzrastać, przez co kredyt będzie droższy.

Zostaw komentarz »»

Informacje:

Ostatnie analizy rynków: