Fundusz to pewna forma lokowania pieniędzy, gdzie osoby fizyczne oraz prawne wpłacają środki, a fundusz nimi dysponuje. Poprzez wpłaty wielu uczestników tworzy się kapitał funduszu. Fundusz lokuje swój majątek na zasadzie rozdzielania ryzyka. Oznacza to, że nie inwestuje tylko w jeden instrument, ale w kilka. W przypadku, gdyby dany instrument miał słabe wyniki – funduszowi pozostają jeszcze pozostałe instrumenty, które mogą przynieść zyski. Taka operacja nazywa się dywersyfikacja ryzyka. Fundusze otwarte publicznie oferują nabycie jednostek uczestnictwa. Jest to zgodne z prawem o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Fundusz prowadzi tak działalność, aby działać w interesie swoich członków i inwestować zgodnie z umową z nimi zawartą. Fundusz jest lepszym rozwiązaniem niż samodzielne inwestowanie środków na giełdzie, czy zakupywanie obligacji skarbowych. Fundusz daje taką możliwość, że większe środki pieniężne zgromadzone od bardzo wielu inwestorów mogą inwestować w większa liczbę instrumentów finansowych. Przez co inwestycja jest bezpieczniejsza i ryzyko jest podzielone. Fundusz inwestycyjny to jedno z najbardziej popularnych sposobów nie tylko na oszczędzanie, ale i na pomnażanie środków pieniężnych, nawet gdy nie są one znaczne i dopiero zaczynamy inwestować i oszczędzać.
Poza funduszami inwestycyjnymi, fundusz to także pojęcie związane z funduszem celowym, czy funduszem emerytalnym. Każdy z wymienionych funduszy jest powołany ustawowo. Oczywiście istnieją też inne ich rodzaje.