Automatyzacja – to słowo, które definiuje istotę trwającej czwartej rewolucji przemysłowej. Przedsiębiorstwa, zwłaszcza produkcyjne, muszą inwestować w rozwiązania pozwalające zautomatyzować podstawowe procesy biznesowe.
To jedyna droga do zwiększenia wydajności w obliczu narastających problemów z dostępnością pracowników. Ciekawym przykładem takich działań jest wdrożenie systemu bezobsługowego transportu wewnętrznego. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto to zrobić.
Czym jest bezobsługowy transport wewnętrzny?
Mówimy tutaj o instalacji składającej się ze skrupulatnie dobranych elementów umożliwiających automatyczne przenoszenie różnych towarów, półproduktów czy nawet surowców w obrębie jednego zakładu.
Taki system wyręcza pracowników w transportowaniu ładunków np. pomiędzy magazynem a halą produkcyjną. Najczęściej stosowanymi elementami linii transportowej są przenośniki, windy przemysłowe, przesuwnice, stoły obrotowe i obrotnice, stoły podnoszone, sztaplarki, naczepy samozaładowcze oraz stacje dokowania automatycznego.
Najważniejsze korzyści
Podstawową korzyścią wynikającą z wdrożenia systemu bezobsługowego transportu wewnętrznego jest przyspieszenie całego procesu przenoszenia ładunków w obrębie zakładu. Docenią to szczególnie te przedsiębiorstwa, w których następuje duża rotacja towarów – na przykład firmy produkcyjne posiadające duże zaplecze magazynowe, centra logistyczne, przedsiębiorstwa wysyłkowe etc.
System automatycznego transportu wewnętrznego może działać bez przerwy – nie bierze wolnego, nie choruje, co pozwala też eksploatować go w godzinach nocnych (to ważne w kontekście wysokich cen prądu, niższych poza godzinami szczytu).
Niezaprzeczalną zaletą bezobsługowego transportu wewnętrznego jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu. Zautomatyzowana linia minimalizuje ryzyko wypadków przy pracy, uszkodzenia przenoszonych towarów, a także eliminuje problem przeciążenia pracowników, co z kolei przekłada się na wyższą satysfakcję z pracy czy rzadsze zwolnienia chorobowe.
Więcej o korzyściach wynikających z wdrożenia systemu bezobsługowego transportu wewnętrznego przeczytasz w artykule na stronie.
Odpowiedź na brak rąk do pracy
Bezobsługowy transport wewnętrzny to wciąż wybór, który jednak dla wielu przedsiębiorstw może stać się koniecznością. Wszystko z powodu bardzo poważnych problemów ze znalezieniem pracowników. Sytuacja na rynku pracy od lat jest trudna i nic nie wskazuje na to, aby miała się w przewidywalnej przyszłości poprawić. Do tego dochodzi jeszcze coraz większa presja płacowa.
Zakłady, które nie mogą obsadzić wakatów lub osiągnęły już swój limit zatrudnienia, a pomimo tego nie są w stanie zwiększyć wydajności, powinny poważnie rozważyć inwestycję w automatyzację – zarówno produkcji, jak i transportu wewnętrznego. Pozwoli to efektywniej wykorzystać posiadaną kadrę, np. delegując pracowników magazynu do wykonywania innych, bardziej produktywnych prac.
Jak wdrożyć system bezobsługowego transportu wewnętrznego w przedsiębiorstwie?
Choć może się to wydawać bardzo trudnym zadaniem, to w rzeczywistości przejście na zautomatyzowany transport wewnętrzny nie jest aż tak skomplikowane, czasochłonne i kosztowne – zwłaszcza po uwzględnieniu omówionych wcześniej korzyści.
Pierwszym krokiem powinno być wybranie wykonawcy instalacji. Tutaj radzimy skontaktować się z producentem systemów transportu wewnętrznego, który zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę: od projektu, przez wykonawstwo, transport, montaż i uruchomienie instalacji, aż po przeszkolenie pracowników i objęcie systemu serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.
Naszą rekomendację ma spółka PROMUS Katowice, która specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych i systemów bezobsługowego transportu wewnętrznego. Co ważne, spółka zapewnia fachowe doradztwo techniczne, które jest kluczowe na początkowym etapie realizacji inwestycji – chodzi w końcu o to, aby cała instalacja była perfekcyjnie dopasowana do potrzeb i specyfiki konkretnego zakładu.
Ze szczegółami oferty PROMUS Katowice możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.promus.katowice.pl/.