W dużym uproszczeniu fundusz inwestycyjny możemy podzielić na otwarty lub zamknięty. W przypadku funduszu inwestycyjnych otwartych można wyróżnić specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte.
Fundusz inwestycyjny z racji obranej polityki inwestycyjnej, czyli m.in. tego w jaki instrumenty finansowe fundusz inwestuje swoje aktywa można podzielić na:
Obecna bogata oferta funduszy inwestycyjnych na rynku pozwala wybrać „coś dla siebie” nawet najbardziej wymagającym inwestorom. Bardzo często TFI, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku oferują swoje fundusze inwestycyjne swoim klientom za pomocą rozbudowanej sieci dystrybutorów (biura maklerskie i inni pośrednicy finansowi).
Część z dystrybutorów posiada w swojej ofercie możliwość nabycia jednostek uczestnictwa funduszu telefonicznie bądź przez internet (STI). Jedną z nowych kategorii funduszy inwestycyjnych, które pojawiły się na rynku to fundusz inwestycyjny absolutnej stopy zwrotu. Przeważnie jest to specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty, który wymaga, aby pierwsze wpłata na rachunek nabyć była nawet kilkunasto krotnie wyższa niż w przypadku pozostałych FIO. Inwestowanie w fundusz inwestycyjny tej kategorii charakteryzuje wyższy stopień dynamiki portfela w zestawieniu do innych funduszy.