Stanie w kolejce do kantoru z walizką, powoli przechodzi do lamusa – teraz zdecydowanie bardziej popularne są usługi kantorów internetowych, które oprócz bezpieczeństwa transakcji, oferują również wyjątkowo niski spread, a co za tym idzie – duże oszczędności. Jak działają e-kantory i dlaczego warto skorzystać z ich usług? Do kogo skierowana jest oferta internetowych platform wymiany walut?
Ile możemy zyskać na wymianie walut online?
Internetowe serwisy, oferujące wymianę walut, to zdecydowane ułatwienie dla klientów, chcących kupić po korzystnej cenie euro, franka szwajcarskiego, dolara czy funta – z ich usług można korzystać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności udawania się do stacjonarnego oddziału kantoru czy banku. Brak okazałych siedzib, które generują wysokie koszty, przerzucane często na klientów, przekłada się na wyjątkowo niski spread – a korzyści, związane z dokonywaniem transakcji za pośrednictwem kantorów internetowych, potwierdzają również statystyki. Według dostępnych danych, pod koniec III kwartału ubiegłego roku, spread franka szwajcarskiego w e-kantorach wynosił jedynie 0,57%, podczas gdy w analogicznym okresie spread w tradycyjnych bankach oscylował w granicach 4,16%. Jeszcze większe różnice możemy zauważyć w przypadku euro – z cytowanych statystyk wynika, że średni spread w e-kantorze wynosił 0,49%, zaś w banku – aż 7,20%. Nic dziwnego, że coraz większa liczba klientów decyduje się na skorzystanie z oferty internetowych platform wymiany walut.
Skąd tak niski spread?
Korzystne warunki, oferowane w kantorach internetowych, wynikają z różnych czynników. Jak wspomnieliśmy serwisy nie posiadają sieci oddziałów na terenie całego kraju jak banki czy kantory tradycyjne, nie są więc obciążane wysokimi kosztami prowadzenia działalności. Kolejnym czynnikiem są korzystne dla klientów przepisy – w 2011 roku weszła w życie ustawa antyspreadowa, która pozwoliła kredytobiorcom zadłużonym w obcych walutach, spłacać zobowiązanie pieniędzmi, kupionymi na własną rękę. To sprawiło, że na rynku pojawiła się większa konkurencja, narodziło się wiele internetowych platform wymiany walut, które w krótkim czasie zdeklasowały ofertę banków i stacjonarnych punktów.
Kto korzysta z usług e-kantorów?
Usługami internetowych platform wymiany walut są zainteresowani przede wszystkim kredytobiorcy, posiadający zobowiązania w obcych walutach, przedsiębiorcy, ale również osoby zarabiające w euro, dolarach czy frankach. Do serwisów tego typu należy m.in kantor internetowy Fritz Exchange, który na polskim rynku funkcjonuje od 5 lat, jednak korzysta z 20-letniego doświadczenia firmy Fritz Group – pomysłodawcy pierwszego innowacyjnego kantoru automatycznego. Serwis swoje usługi kieruje szczególnie do przedsiębiorców i specjalnie dla nich zatrudnia grupy wykwalifikowanych traderów oraz ekspertów walutowych. Większość transakcji dokonywana jest w ciągu 15 minut, a serwis oferuje możliwość negocjowania warunków w przypadku transakcji przekraczających kwotę 10 tys. euro.