Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zwykle na przynajmniej kilkanaście lat, i często na dużo więcej. Warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Niby niewielkie różnice w kontekście całego okresu spłaty idą w dziesiątki tysięcy złotych.
Na pewno w poszukiwaniach najlepszego kredytu hipotecznego nie ograniczaj się tylko do jednego banku. I nie zrażaj się, jeśli instytucja w której złożyłeś wniosek, odrzuciła go. Każdy bank ma własne zasady oceny zdolności kredytowej, i niepowodzenie w jednym nie oznacza wcale, że żaden bank nie udzieli Ci kredytu. Z drugiej strony, należy pamiętać, że zbyt wiele wniosków kredytowych złożonych w krótkim czasie może mieć negatywny wpływ na zdolność kredytową. Nie będzie to jednak zmiana kluczowa, raczej rzędu kilku procent.
fot. SXC
Najważniejsza jest jednak sama oferta kredytowa – wysokość oprocentowania, wysokość prowizji, ewentualne ubezpieczenia (np. na życie, od utraty pracy), możliwe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, wysokość ubezpieczenia pomostowego. Koniecznie należy przestudiować oferty banków. Na szczęście nie trzeba wędrować od oddziału do oddziału – oferty wszystkich banków można skonfrontować ze sobą na http://www.ehipoteka.com.pl/kredyty-mieszkaniowe.
Koniecznie trzeba też pamiętać, że oferty banków różnią się między sobą także w innych kwestiach niż cenowe. Ot, nie każdy bank udziela kredytów na 35 lat. W niektórych maksimum to 30 lat. Tym samym osoby z nie najlepszą zdolnością kredytową, dla których szansą jest długi okres kredytowania, mogą mieć nieco uszczuplony wybór. Co do długości okresu spłaty – banki na różnym poziomie ustalają także maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty. W niektórych bankach to 70 lat, a w innych nawet i 80. Dlatego np. 50-latek chcący zaciągnąć kredyt na 25 czy 30 lat także będzie miał mniejszy wybór banków.
Bardzo ważne jest także to, ile wkładu własnego ma zamiar wnieść kredytobiorca. Zwykle banki wymagają „tylko” 5-procentowego wkładu własnego, a więc pożyczają nawet 95 proc. wartości nieruchomości. Ale są kredytodawcy, którzy udzielają kredytów maksymalnie na 80 proc. wartości zabezpieczenia.
Jeśli klient chce skorzystać z dofinansowania wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, musi szukać kredytodawcy jedynie wśród tych banków, które przyjmują wnioski o finansowe wsparcie.