Wybór OFE, otwartego funduszu emerytalnego, jest decyzją, którą powinniśmy podjąć samodzielnie. Powinniśmy poświęcić trochę czasu, aby losowanie ZUS nas nie dotyczyło. Od wyboru OFE zależy wysokość naszej przyszłej emerytury i pomimo tego, że fundusz możemy zmienić w dowolnym momencie, lepiej jest wybrać raz, a dobrze.
Losowanie ZUS dotyczy wszystkich tych, którzy rozpoczęli pracę, a nie podpisali umowy z wybranym funduszem emerytalnym. Zgodnie z ustawą, która powstała w ramach reformy emerytalnej, każda osoba, która urodziła się po trzydziestym pierwszym stycznia 1968 roku ma obowiązek należenia do funduszu emerytalnego. Umowę z OFE powinna zawrzeć w okresie 7 dni od momentu podpisania umowy ze swoim pierwszym pracodawcą. Jeżeli tego tego nie zrobi, czeka na nią losowanie OFE. Wyjątkiem od reguły są sytuacje, kiedy nie jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, lecz posiadamy jedynie umowę o dzieło, umowę zlecenia albo rozpoczęliśmy studia doktoranckie. Losowanie ZUS odbywa się dwa razy w roku – pod koniec stycznia oraz lipca. Przed każdym losowaniem ZUS jest zobligowany do wysłania pisemnego wezwana do przystąpienia do OFE każdej osobie, która jest zagrożone udziałem w losowaniu ZUS. Od momentu otrzymania wezwania mamy kolejne 30 dni na podpisanie umowy z OFE.
Jeżeli jednak lenistwo wzięło górę i wzięliśmy bierny udział w losowaniu ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do nas pisemne potwierdzenie przydzielenia do danego OFE oraz wezwanie do uzupełnienia dokumentów, które definiują, kto w przypadku naszej śmierci jest uprawniony do dziedziczenia naszych składek.