W związku z boomem mieszkaniowym, trwającym od kilku lat w Polsce, rozwijać zaczął się nie tylko rynek nieruchomości, czy rynek deweloperski, ale również wszelkiego rodzaju usługi budowlane oraz branża meblarska. Każdy nowo upieczony właściciel mieszkania chce bowiem urządzić sobie własne lokum z wygodny i stylowy sposób i poszukuje mebli i artykułów dekoracyjnych nietuzinkowych, o konkretnym stylu.
Dzięki sporemu zainteresowaniu kulturą orientu, w branży meblowej nastąpił spory rozwój w zakresie produkcji oraz importu towarów o egzotycznym, orientalnych wyglądzie. Właściciele mieszkań o nieco zasobniejszym portfelu, sprowadzają na zamówienie meble orientalne, chcąc mieć pewność niepowtarzalności sposobu urządzenia własnego mieszkania. Ci zaś, którym zależy bardziej na designie, a mniej na rzeczywistej wartości mebli, które nie są traktowane przez nich jako inwestycja finansowa, wybierają poszukują zakładów stolarskich które są w stanie wykonać dla nich meble, stylizowane na meble orientalne i będące repliką oryginalnych produktów.
Dodatkowo impulsem ku rozwojowi branży meblarskiej jest też poszukiwanie przez osoby majętne nowych form inwestowania. Nieruchomości stały się już dość ryzykownym obszarem, ale nadal mocno trzymają się antyki. Wskutek tego inwestycje wstare meble japońskie czy chińskie, antyki z okresu Biedermeier, stylowe XVIII wieczne sekretarzyki czy egzemplarze sztuki użytkowej mające minimum 100 lat są całkiem dobrym sposobem na przeczekanie recesji bez ryzyka utraty kapitału.