Każdy kraj ma swoją historię. Najbliższe dla nas daty dotyczą naszego kraju. Historia Polski obfituje w liczne i interesujące zdarzenia historyczne. Powinniśmy poznać je jak najlepiej, ponieważ kształtowali ją nasi przodkowie.
Zanim powstała Polska, istniało państwo położone między Odrą a Bugiem, rządzone przez dynastię Piastów. Obecną nazwę przyjęło na przełomie X i XI wieku, a pochodzi od plemienia Polan, z którego została także zaczerpnięta struktura państwowa. Plemię to dzięki swojej organizacji podatkowo-skarbowej, polityce oraz sile militarnej zjednoczyło liczne plemiona słowiańskie.
Pierwszym historycznym władcą jest Mieszko 966r. To bardzo ważna data, ponieważ wtedy właśnie Mieszko przyjął chrzest. Prowadził walki zarówno z Rusią Kijowską, Niemcami i Czechami oraz innymi plemionami słowiańskimi. Do roku 1138 kraj miał największy zasięg za panowania Bolesława I Chrobrego. Państwo obejmowało wtedy dodatkowo Milsko, Morawy, Łużyce, Słowację, Grody Czerwieńskie oraz przez krótki czas także Czechy.
Polska niejednokrotnie znosiła dynastyczne spory. Za panowania Mieszka II, a w późniejszym czasie także Kazimierza odnowiciela, były na tyle silne, że doprowadziły do rozkładu instytucji państwowych. W latach 1107-1138 państwem władał Bolesław Krzywousty. Był to król, który zdecydował się być lennikiem carskim. Innym ważnym wydarzeniem z jego życia było wydanie ustawy sukcesyjnej. To właśnie ona zapoczątkowała w Polsce rozbicie dzielnicowe. Trwało 82 lata i było okresem ciężkim dla Polski. Kraj był osłabiony militarnie, jednak mimo to intensywnie rozwijał się od strony gospodarczej.
Wiedza historyczna na temat naszego państwa jest bardzo obszerna, mimo to warto ją poznawać, jeśli nie w całości, to kawałek po kawałku.