Nawet niewielkie jednoosobowe lub rodzinne firmy rzadko obywają się w swojej pracy bez komputera. Pozwala on uprościć wiele pracochłonnych czynności, a także wyeliminować w znacznym stopniu możliwość pomyłek, które zawsze mogą się zdarzyć przy ręcznym wystawianiu faktur dla klientów i obliczaniu należnych fiskusowi podatków. Jednak sam komputer, nawet gdy jest wyposażony w bardzo szybki procesor, będzie bezużyteczny bez odpowiedniego oprogramowania. W przypadku zaś rozliczeń finansowych i podatkowych rzeczą niezmiernie istotną jest aktualność tego oprogramowania.
Tymczasem polskie prawo podatkowe ulega od lat bardzo licznym modyfikacjom, co można łatwo sprawdzić porównując zmiany w formularzach PIT. Są one każdego roku inne. Jeszcze częściej poprawiane są uregulowania dotyczące podatku od towarów i usług (VAT), a najbliższe zmiany tych uregulowań wejdą w życie z początkiem roku 2014. Trzeba od razu zaznaczyć, że są to zmiany bardzo poważne i niektórzy komentatorzy nie wahają się określić je mianem rewolucyjnych. Każdy przedsiębiorca, który jest płatnikiem podatku VAT, powinien się z nimi koniecznie zapoznać i zadbać o aktualizację swoich programów do fakturowania.
Przedsiębiorcy, którzy dopiero wchodzą na rynek oraz ci, którzy do tej pory nie byli płatnikami VAT lub nie korzystali jeszcze z tego bardzo użytecznego oprogramowania, winni zwrócić baczną uwagę czy nabywane przez nich aplikacje komputerowe, które będą służyć do wystawiania i ewidencjonowania faktur, uwzględniają modyfikacje, które zaczną obowiązywać niebawem. Program do faktur 2014 z pewnością je uwzględnia. Jeżeli jednak na opakowaniu nie ma podanego roku lub też jest to rok miniony albo mijający, to lepiej takiej aplikacji nie kupować, bowiem w najbliższym czasie będzie wymagała uaktualnienia. W tego typu programach aktualność jest rzeczą kluczową. Jeżeli nie uwzględniają one bieżących przepisów, to mogą przysporzyć firmie więcej strat niż korzyści.