Właściciele przedsiębiorstw mają możliwość wdrożenia w strukturach firmy różnych systemów, zarówno krajowych jak i europejskich, które poświadczą między innymi wysoką jakość oferowanych produktów.
W skali europejskiej bardzo popularne są systemy ISO, takie jak systemy zarządzania jakością wg normy ISO 9001, system zarządzania środowiskiem opisane w normie ISO 14001, systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji, wg normy ISO 27001 czy systemy zarządzania energią wg ISO 50001. Systemy te z pozytywnym skutkiem wprowadzane są przez polskich przedsiębiorców, a największą popularnością cieszy się już od dłuższego czasu system ISO 9001.
Warto wiedzieć o tym, że dostępne są również krajowe systemy, dotyczące między innymi obszaru żywności. Wymienić tutaj możemy na przykład:
- System Jakość Tradycja – opracowany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego i Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Celem tego systemu jest wykorzystywanie do produkcji wyłącznie surowców, których pochodzenie jest znane i nie zawierają komponentów GOMO. Produkty muszą charakteryzować się tradycyjnym składem lub sposobem wytwarzania i cechować się wysoką jakością.
- System Quality Meat Program (QMP) – opracowany przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. System ten zapewnia wysoką jakość wołowiny i młodej wołowiny, która pozyskiwana jest w wyniku przestrzegania takich warunków jak: dobór odpowiednich ras do produkcji zwierząt, właściwe postępowanie ze zwierzętami, polegające miedzy innymi na trzymaniu zwierząt bez uwięzi czy stosowanie zaleceń dotyczących wagi ubojowej i innych parametrów ciała zwierzęcia.
- System Jakości Wieprzowiny PQS (Pork Quality System) – opracowany przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” oraz Związek „Polskie Mięso”. Jakość wieprzowiny uzyskiwana jest w wyniku przestrzegania przez hodowcę wymagań systemu, jakimi m.in są: wykorzystywanie do krzyżowania zwierząt wolnych od genu odpowiedzialnego za zwiększoną częstotliwość występowania wad jakości mięsa czy eliminowanie lub minimalizowanie w obrocie przedubojowym oddziaływania czynników stresogennych.