Nie możesz dać sobie rady ze spłatą swojego obecnego zadłużenia? Aby odciążyć trochę swoje finanse, możesz zdecydować się na konsolidację zobowiązań albo pożyczkę dla zadłużonych. Zobacz, czym różnią się od siebie oba rozwiązania i które z nich bardziej opłaca się wybrać.

Otrzymujesz przypomnienie, że za kilka dni minie termin spłaty raty, ale Ty po prostu nie masz z czego jej zapłacić albo jeśli to zrobisz, to już nie starczy Ci pieniędzy na rachunki za mieszkanie czy na inne, równie pilne wydatki. Taka sytuacja jest Ci znajoma? W takim razie dowiedz się, co możesz zrobić, aby wreszcie wyjść z kłopotów finansowych.
Pożyczka dla zadłużonych – co to jest?
Pożyczki dla zadłużonych często kojarzą się negatywnie, że szukają ich osoby, których zadłużenie jest tak wysokie i przeterminowane, że liczą tylko na szybką pożyczkę, najlepiej bez badania zdolności kredytowej.
Jednak w rzeczywistości pożyczka dla zadłużonych jest udzielana osobom, które po prostu w momencie wnioskowania spłacają już inny produkt kredytowy. Nie muszą mieć wcale problemów ze spłatą.
Pożyczka dla zadłużonych: warunki
Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać pożyczkę dla zadłużonych? Przede wszystkim nie można mieć znaczących opóźnień w oddawaniu rat. Banki niechętnie akceptują nawet niewielkie spóźnienia, więc jeśli już takie masz, to większa szansa na uzyskanie finansowania jest w firmie pożyczkowej.
Dodatkowo musisz zarabiać na tyle, abyś bez problemu mógł spłacać kolejną ratę. Bezpieczny poziom Twoich miesięcznych płatności nie powinien przekraczać połowy zarobków, aby było Cię stać na inne wydatki życia codziennego, takie jak opłaty za mieszkanie, zakupy spożywcze, kosmetyczne czy ubraniowe.
Warto wiedzieć, że jeżeli figurujesz już w rejestrze dłużników albo masz zajęcie komornicze, to niestety nie otrzymasz pożyczki dla zadłużonych.
Co to jest konsolidacja?
Konsolidacja jest to połączenie Twoich zobowiązań kredytowych i pożyczkowych w jednej instytucji. Dzięki temu nie spłacasz rat w różnej wysokości i w różnych terminach co miesiąc, ale do oddania masz tylko jedną.
Konsolidacja jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem. Dzięki temu nie musisz pamiętać, aby w różne dni robić przelewy do konkretnych instytucji. Przy kilku zobowiązaniach łatwo bowiem się pogubić, co, komu i kiedy oddać.
Co można skonsolidować? Bez problemu można połączyć każdy bankowy produkt kredytowy, czyli: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy, limit w koncie osobistym i kartę kredytową. Ze względu na większe ryzyko pożyczania banki niechętnie włączają w konsolidację pożyczki z sektora pozabankowego.
Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt, który bierzesz w jednym banku i jest on przeznaczany na spłatę Twoich obecnych zobowiązań. Wnioskując o takie finansowanie, musisz dołączyć potwierdzenie tego, co aktualnie spłacasz. Najczęściej wystarczy podać saldo zadłużenia i numery umów kredytowych.
Kredyt konsolidacyjny jest o tyle wygodny, że nie musisz osobiście spłacać wszystkich swoich kredytów. Konsolidacji dokonuje za Ciebie bank, przelewając środki do innych instytucji. Twoim zadaniem jest tylko dopilnować, czy wszystkie produkty zostały zamknięte, a umowy rozwiązane.
Od tego momentu jesteś zadłużony już tylko w jednym banku. Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, trzeba zarabiać odpowiednią kwotę, która pozwoli na spłatę raty, mieć pracę u stabilnego pracodawcy albo prowadzić działalność, która jest w dobrej kondycji finansowej. Dodatkowo nie można mieć opóźnień w spłacie zobowiązań. Wniosek o konsolidację trzeba więc złożyć, zanim pojawią się problemy w oddawaniu zadłużenia.
Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
Masz w planach taki kredyt? Konsolidacji dokonuje się po to, aby odciążyć domowy budżet. Nie ma jednak nic za darmo. Zazwyczaj rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa niż suma tych, które płaciłeś do tej pory. Nie wiąże się to jednak z tym, że bank umarza Ci część kwoty.
Obniżyć ratę można poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Jednak dłuższe korzystanie z pieniędzy banku wiąże się z wyższymi kosztami niż gdybyś nie decydował się na konsolidację. Warto więc wcześniej porównać bankowe oferty i sprawdzić, czy takie rozwiązanie w ogóle Ci się opłaca.
Czym kredyt konsolidacyjny różni się od pożyczki dla zadłużonych?
Pierwszą różnicą pomiędzy kredytem konsolidacyjnym a pożyczką dla zadłużonych jest podmiot, który ich udziela. Kredyt mają w swojej ofercie banki, a pożyczkę firmy pozabankowe.
Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, nie można mieć właściwie żadnych opóźnień w spłacie zadłużenia. Z kolei analitycy z sektora pozabankowego patrzą na klientów trochę łaskawszym okiem i drobne spóźnienia są akceptowane.
Jeżeli potrzebujesz środków na spłatę chwilówek, to jest dużo większa szansa, że otrzymasz pożyczkę dla zadłużonych niż kredyt w banku. Przez pandemię i przedłużające się lockdowny, które wpędziły wielu Polaków w kłopoty finansowe, banki są naprawdę ostrożne w udzielaniu finansowania. Jeśli masz na swoim koncie sporo chwilówek do spłaty, to bankowy analityk może pomyśleć, że nie masz pod kontrolą swoich finansów. Konsolidacja chwilówek to również dla banku spore ryzyko, więc zdecyduje się na to tylko wówczas, jeśli posiadasz naprawdę dobrą zdolność kredytową.
Kolejną różnicą jest sposób wydawania środków. Kredyt konsolidacyjny jest produktem celowym. Oznacza to, że nie otrzymujesz pieniędzy do ręki, ale kredytodawca sam spłaca Twoje zobowiązania. Pożyczkę dla zadłużonych owszem możesz wydać na spłatę swoich produktów kredytowych, ale jest ona udzielana na dowolny cel. Nikt nie będzie Cię rozliczał z wydanych środków.
W przypadku kredytu konsolidacyjnego musisz także wskazać, jakie zobowiązania spłacasz. Być może nie chcesz się tym dzielić, więc w takim przypadku lepszym rozwiązaniem będą pożyczki dla zadłużonych.