Urządzanie mieszkania niektórym kojarzy się z ogromną przygodą, innym – z nieprzyjemnym obowiązkiem. Dobranie odpowiedniego wystroju i wykończenia to nie lada gratka, a to zadanie może być ułatwione dzięki wzięciu pod uwagę kilku istotnych czynników, warunkujących odpowiednie urządzanie. Jak przygotować się do tego procesu i na jakie aspekty zwrócić uwagę, by projektowanie wymarzonego M było przyjemnością?
Ustawność pokoi
Zarówno w momencie zakupu, jak i przy wykończeniu pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na ustawność mieszkania i przeznaczenie danego pokoju. Jeżeli planujemy powiększenie rodziny, a dane mieszkanie ma służyć na lata, przyda się nie tylko oddzielny pokój dla dziecka, ale i funkcjonalna kuchnia z częścią jadalną czy oddzielna toaleta, dzięki której nieco „rozładowany” może zostać proces porannej pobudki i szykowania się do pracy. Jeśli balkon przynależy jedynie do jednego pokoju, trzeba przemyśleć, w jaki sposób każdy domownik może mieć do niego dostęp lub jaki cel spełnić ma to pomieszczenie. Być może balkon warto zabudować, tworząc z niego przestronną, przytulną loggię? W sytuacji, kiedy część mieszkania ma być przeznaczona na biuro, z możliwością przyjmowania w nim klientów, dobrym pomysłem wydaje się wyznaczenie go jak najbliżej korytarza i drzwi wejściowych. Jeżeli w ramach umowy masz możliwość ustawienia i wydzielenia ścianek działowych, Twoje mieszkanie może zyskać zupełnie nowy wymiar.
Szukając mieszkania pod inwestycję można, korzystając z platformy rynku pierwotnego obido.pl, przyjąć konkretne kryteria, które wpłyną na jego ustawność i przyszłą funkcjonalność (np. metraż powyżej średniej, duży balkon, dodatkowe WC lub łazienka):
źródło: https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-wroclaw/
Zobacz, jakie to proste:
Na którą stronę wychodzą okna w mieszkaniu?
To pytanie często ignorowane jest przez potencjalnych właścicieli mieszkań, którzy kierują się zasadą ceny czy jakości wykończenia pomieszczeń, a lokalizacja jest dla nich bardziej atrakcyjna niż szczegóły dotyczące stron świata.
Warto jednak sprawdzić nasłonecznienie mieszkania i wychodzenie okien na daną stronę. Jeżeli mieszkanie jest na poddaszu, czy narażone jest na stałą ekspozycję słońca, konieczne może stać się zainstalowanie klimatyzacji czy specjalnych rolet – mieszkanie może bardzo szybko się nagrzewać i z przytulnego gniazdka stać się męką w trakcie upałów. Jeżeli światło słoneczne niemal zupełnie nie dochodzi do mieszkania (umiejscowione jest na przykład na parterze, z oknami na dziedziniec), może mieć to wpływ na wzrost wybranych roślin i temperaturę w pomieszczeniu.
Niestandardowy wymiar pomieszczeń
Jeżeli pokoje cechują się niestandardowym kształtem, może mieć to spory wpływ na koszt ich wykończenia: do ceny podłóg czy mebli trzeba będzie doliczyć, na przykład, wyrównanie ścian, zabudowanie – lub wręcz przeciwnie, dobudowanie – pewnej części. Inną kwestią jest poprowadzenie instalacji w newralgicznych miejscach, na przykład przy kominie czy filarze, lub w przypadku mieszkań umiejscowionych na poddaszu – także część pod samym dachem, w zależności od spadu.
Branie pod uwagę wyżej wymienionych czynników może pomóc w podjęciu decyzji o odpowiednim wykończeniu danej powierzchni i zapewnić spokój na lata. Jeżeli pewne aspekty będą wzięte pod uwagę w etapie projektowania wnętrza, a nie już po nim, można uniknąć błędów w sztuce i zaoszczędzić pieniądze na remontach czy naprawach.
Mnie się kojarzy z dużymi kosztami, szczególnie jak ktoś chce mieć rzeczywiście ładnie.