Nie jest łatwo znaleźć korzystną ofertę kredytu hipotecznego. Takie poszukiwania prowadzone na własną rękę wymagają poświęcenia czasu, a i wówczas – nawet mimo pieczołowitości – nietrudno popełnić błąd.
Aby zwiększyć szansę na podjęcie dobrej decyzji, wiele osób decyduje się skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje doradca kredytowy. Warszawa jest miastem z prężnie działającym rynkiem usług finansowych, dlatego nie będziesz mieć kłopotu ze znalezieniem takiej osoby. Na jaki zakres pomocy możesz liczyć? O co warto zapytać doradcę kredytowego? Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Kim właściwie jest doradca kredytowy?
- Doradca a pośrednik kredytowy
- Jak działa doradca kredytowy?
Rynek kredytowy, w szczególności dotyczący kredytów hipotecznych, cechuje duża dynamika. Z jednej strony sytuacja gospodarcza nie zachęca banków do przedstawiania korzystnych ofert, z drugiej jednak – walka o klienta trwa. Tym bardziej warto więc podczas starań o kredyt hipoteczny dokładnie analizować propozycje – pomoc doradcy kredytowego może zdjąć z ciebie tę odpowiedzialność.
Kim jest doradca kredytowy?
Na początku wypada określić, kim właściwie jest doradca kredytowy. To osoba udzielająca niezbędnego wsparcia podczas poszukiwania i uzyskiwania najkorzystniejszego kredytu, a także negocjowania warunków oferty z bankiem. Jeszcze kilka lat temu taki zawód mógł wykonywać właściwie każdy, ale od 2017 roku doradcą kredytowym może być osoba posiadająca odpowiednie zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego.
Najczęściej pracę doradcy kredytowego utożsamia się ze wsparciem w uzyskaniu kredytu hipotecznego, jednak jego działanie wcale nie ogranicza się do tego obszaru. Jak czytamy na stronie tomaszwostal.pl, taki specjalista uczestniczy także w procedurze wniosków kredytowych związanych z kredytem gotówkowym, kredytem deweloperskim czy kredytem dla firm. Bardzo często możesz zwrócić się do niego także wówczas, gdy interesuje cię kredyt konsolidacyjny. Zanim nawiążesz kontakt, warto dokładnie zweryfikować ofertę, którą proponuje ekspert kredytowy.
Doradca a pośrednik kredytowy
Bardzo często doradca kredytowy jest utożsamiany z pośrednikiem kredytowym – tu jednak warto dokonać rozgraniczenia. W polskich realiach rzeczywiście większość doradców kredytowych jest pośrednikami, ale nie każdego pośrednika można nazwać doradcą.
Przede wszystkim pośrednik jest zobligowany do informowania konsumenta o instytucjach, z którymi współpracuje oraz o pobieranej od nich prowizji. Doradca swoje wynagrodzenie również uzyskuje od banków, jednak – współpracując z wieloma instytucjami – jest w stanie przedstawić bogatszą, bardziej zróżnicowaną, a tym samym konkurencyjną ofertę.
Jak działa doradca kredytowy?
Każdy ekspert finansowy – zarówno pośrednik, jak i doradca – z pewnością przedstawi ci swój sposób działania. Wiele informacji znajdziesz także na stronach internetowych konkretnych firm, na przykład na finaum.pl. Tam dowiesz się, czy dany doradca specjalizuje się w kredytach hipotecznych, czy jego oferta jest zdecydowanie szersza.
Uogólniając, możemy jednak doprecyzować zakres działań pośrednika kredytowego. Przede wszystkim udziela on wsparcia w następujących zakresach:
- oszacowanie zdolności kredytowej – ten etap zawsze rozpoczyna proces kredytowy,
- porównanie ofert dostępnych w poszczególnych bankach,
- negocjowanie z bankami, by wyodrębnić najlepsze kredyty hipoteczne,
- pomoc w dopełnieniu formalności: od złożenia wniosku po podpisanie kluczowego dokumentu, jakim jest umowa kredytowa.
Jak widać, to kompleksowe i wszechstronne wsparcie.